Bojová psí plemena

  • Vloženo: 21 October 2014
  • uživatelem admin
Body: 

Vážení přátelé. Rozhodl jsem se napsat pár řádků o tzv. "bojových plemenech". K tomto kroku mě vede neznalost veřejnosti a manipulace médií, zvláště pak TV Nova a další spíše bulvární média, než-li seriozní plátky. Která plemena jsou takto nejčastěji označována? Jedná se především o plemena jako: Americky Pitt Bull Teriér, Americký Stafordšírský Teriér, Anglický Bull Teriér, Stafordšírský Bull Teriér a jim podobní pejsci.

Žádný z těchto psů není agresivní od narození. Ikdyž hranice k agresi není příliš velká, přesto to jsou společenská plemena, která mají ráda lidi, svou rodinu (smečku) a v neposlední řadě i naše děti, kterým dokáží být milující, zábavnou a starostlivou společností. Případným obtížím s agresivitou se můžeme vyvarovat mnoha způsoby. Základním prvkem je důsledná výchova a nepodceněná asociace s cizími psy a hlavně lidmi a dětmi. Pokud jsme si vědomi jistých rizik, rozhodně tuto negativní vlastnost nebudeme podporovat. Tito psi byli užívání i k zápasům, což jim bohužel už nikdo z minulosti neodpáře. Ostatně člověk pro svou potěchu pořádal různé druhy zápasů. Vzpomeňte si na kohoutí zápasy, býčí areny a další. Kde je tedy původ? Samozřejmě v nás samých. V lidech. V dnešní agresivní době se pozastavuji už jen nad tím proč nám vadí pes, který může být špatnou výchovou agresivní a reaguje pak nepřiměřeneným způsobem na negativní podněty. Například agresivní řidiči nám také vadí, ale zde to nikdo neřeší, přestože za volantem vzniká incidentů je mnohem více. Položme si řečnickou otázku. Kdo je pro nás větší hrozbou? Nevychovaný, možná týráním, agresivní pes? Anebo třeba nezodpovědný či nevhodný agresivní majitel? Bez našich činů by tyto události mohly mít úplně jiné statistické údaje. Nehledě na to, že největší hrozbou pro nás, jsme my sami. Důvod tohoto subjektivního názoru je prostý. Vše co člověka může ohrožovat, tak likvidujeme a hubíme!

Tito psi se vyznačují temperamentem, společenskou povahou, inteligencí, v některých případech až hyperaktivitou, někdy paličatostí, ale především to jsou milující partneři, kteří vyžadují Vaší přízeň i přítomnost. Co se týče fyzických předností, tak můžeme říci že jejich vzhled už napovídá o dosti věcech. Jsou to aktivní a houževnatí psi s výraznými svalovými dispozicemi těla i hlavy. A zřejmě díky jejich vyššímu práhu bolestivosti (je různý u těchto plemen) se těchto psů bojíme. Je to neoprávněné, neboť média z 90% matou veřejnost už jen tim, že umí použít ilustrační obrazek A. Stafordšírského Teriéra s nápisem: ilustrační foto - Pitt Bull. Sdělí nám, že bojový pes napadl dítě. V jednom konkrétním případě se jednalo o Rotvajlera, což je plemeno v kategorii služebních psů, nikoli "bojové plemeno". Nutno dodat, že toto označení je pouze mediálním označením. Bohužel další podstatná informace, která už nikdy nespatřila světlo světa byla ta, že Rotvajler musel být utracen. Ne z důvodu agreaivity, ale z důvodu poškození mozku, které mu způsobilo malé dítě tužkou zaraženou do ucha. Těchto aspektů agrese můžeme vyjmenovat tisíce. Přesto se vrátíme k důsledné a především správné výchově, do které nepatří kopání apod. Je třeba mít na mysli zejména to, že tito psi musí vědět, kdo je jejich pán a kdo má větší sílu.

Původní účely těchto plemen jsou již minulostí, ikdyž např "Stafbulíkům" se dodnes říká v Anglii "Nanny dog", což je psí chůva. V dnešní době tyto psy najdete v mnoha kynologických odvětvích jako je např sportovní kynologie (bully sporty, agility apod.), lovecká kynologie, dokonce jsou už i první kanes terapeuti z řad těchto plemen. Zkrátka tito psi budou dělat cokoli s chutí a radostí, pokud to budete dělat s nimi. S tím však souvisí i výběr těchto plemen. Je nutné si uvědomit různé aspekty a zvážit, zda-li je některé z těchto plemen vhodné právě pro Vás. Pokud se Vám nezdaří výchova u čivavy, potom si jí maximálně odtáhnete za sebou zakouslou v zadnici :-D. Oproti tomu i Jack Russell Teriér umí zabít malé dítě a jeden z těchto případů se bohužel udál v Anglii. Rozhodně je to nešťastný společník pro starší lidi vzhledem ke své aktivnosti, temperametu a síle. Jinak výchovu těchto pejsků zvládnete i za pomoci Vašich ratolestí.

Dalšími prvky, které by měly vymizet, nebo byste je měli alespoň zvážit při výběru. Patří sem zejména množení psů za účelem zisku z prodeje štěňátek pod obvyklou cenou. Pravý chovatel těchto psů Vám poskytne rodokmen, pár dobrých rad do začátku a hlavně sám zváží, zda-li Vám své miminko svěří, či nikoli. Při znalosti rodokmenu jsou jisté záruky, ale zbytek je závislý už na Vaší výchově. Mimo jiné se vystavujete i nepříjemným zdravotním obtížím.

Pro ukázku Vás odkáži na rodinnou smečku, která má bohaté zkušenosti s těmito psy i v oblasti lovecké kynologie: www.havlisovi.webnode.cz

Na jedné z internetových stránek je napsáno: Stafordšírský bulteriér / Staffordshire Bull Terrier 

Stafordšírský bulteriér je tělem spíše menší, ale srdcem velký pes. Je to typický rodinný přítel, který vám svou odvahou, hravostí, přítulností a něžností zlomí srdce. Vzhled je určován standardem. Což koresponduje s tím naším členem rodiny. O kterém můžu říct jen to, že je to komediant závislý na rodině. Když už zůstane doma sám, tak ho stejnak budíme naším příjezdem. Bohužel je jeho vítání je poznamenané vyrůstání s pudlíkem, který když Vám skáče na nohy, tak to ani nepocítíte při váze 3,95 Kg na rozdíl od 20 Kg. S cizími pejsky jsme kamarádi, ikdyž nejvíce se vyřádíme s labradorkou a jinými většími pejsky. Dokonce poslouchá i malou 4letou holčičku, která mu davala povely způsobem: Bájny pac a jiné. Samozřejmostí je při těchto povelech úplatek! ;-) Členy rodiny budí zásadně dvěma způsoby podle nálady. Buď skokem do postele s předchozím sprintem a následným olizováním a lezením po hlavě, nebo přeskočením do postele a něžným olizováním. :-D Samozřejmě umíme být i paličatí a zlobit kousáním, štípáním, popřípadě trháním kartónových krabic, zahradnické plachty, plyšáků a dalšími lumpárnami. ;-)